Wyposażenie magazynu – poradnik dla początkujących

Wyposażenie magazynu – poradnik dla początkujących

Jeżeli nowo utworzona firma dopiero wchodzi na rynek, z całą pewnością nie może pozwolić sobie na budowę hali magazynowej lub na wynajem dużej przestrzeni, gdyż nie dysponuje takim budżetem. Wówczas jako przestrzeń magazynową wykorzystuje się mniejsze powierzchnie, które jednak należy dobrze zaprojektować, aby dostępne miejsce jak najlepiej spełniło swoją rolę. W pierwszym kroku warto zastanowić się, jak powinien wyglądać przemyślany magazyn – jak go wyposażyć? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Regały magazynowe na małe powierzchnie

Pierwszym, co przychodzi na myśl, jeśli chodzi o wyposażenie przestrzeni do przechowywania towarów, są regały magazynowe. I faktycznie, jest to jedno z najlepszych rozwiązań, na które warto postawić, jeżeli chcemy stworzyć funkcjonalne pomieszczenie. Jednak dobierając regały, należy najpierw uwzględnić to, jakie towary mają być na nich magazynowane – jeżeli są to ciężkie przedmioty i urządzenia, wówczas regały powinny mieć większą nośność. Zastanówmy się, czy towar będzie przechowywany w kartonach czy może na paletach; czy posiadamy produkty hurtowe, czy tylko detaliczne. Znając bowiem masę i wymiar przedmiotów, dobierzemy do nich regały magazynowe o odpowiednim poziomie wytrzymałości. W ten sposób zyskamy pewność, że towar będzie przechowywany w pełni bezpiecznie.

Regały na drobne elementy

Może się oczywiście też zdarzyć, że oprócz dużych przedmiotów i towarów w ilości hurtowej, będziemy chcieli przechowywać w magazynie także tzw. drobnicę, czyli drobne elementy – śrubki, uszczelki, gwoździe, obejmy, małe narzędzia itp. W takiej sytuacji dobrze jest posiadać regał szufladkowy. Przykładowo w ofercie producentów znaleźć możemy tego typu regaliki posiadające aż 50 szuflad, dzięki czemu każdy rodzaj przedmiotu może być przechowywany w oddzielnym pojemniku. To zdecydowanie usprawnia funkcjonalność magazynu – wszystko jest bowiem na swoim miejscu i wiemy, gdzie mamy tego szukać. Dobrze opisując takie szufladki, nigdy nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem konkretnej rzeczy, nawet tej najmniejszych rozmiarów.

Pojemniki do transportowania przedmiotów

Na wyposażeniu magazynu nie powinno zabraknąć też pojemników, które będą służyć do transportowania przedmiotów. To rozwiązanie pozwala bowiem chronić narzędzia, urządzenia czy inny towar przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także tymi wynikającymi z działania czynników środowiskowych. Bardzo dobrze sprawdzają się pojemniki transportowe zamykane. Są bowiem wykonane z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są lekkie i wygodne w przenoszeniu, ale równocześnie charakteryzują się dużym poziomem wytrzymałości, dlatego nie musimy obawiać się, że pod wpływem ciężaru przenoszonych towarów ugną się czy połamią (jeżeli oczywiście nie przekraczają one nośności wskazanej przez producenta danego pojemnika transportowego). Takie pojemniki przemysłowe dostępne są zazwyczaj w szerokim wyborze kolorów, co także ułatwia nam segregowanie przenoszonych rzeczy.

Na co zwracać uwagę przy kompletowaniu wyposażenia do magazynu?

To oczywiście podstawowe kwestie związane z wyposażaniem małego magazynu. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, czy w niedalekiej przyszłości zamierzamy rozbudowywać magazyn. W takiej sytuacji bowiem najlepiej jest zdecydować się na regały magazynowe modułowe, czyli takie, które pozwalają na montowanie dodatkowych elementów, mocowanie kolejnych półek. Dzięki temu wraz z upływem czasu, gdy nasza firma będzie się rozwijać, my nadal bez problemu znajdziemy w magazynie miejsce na coraz większe dostawy towaru.

Następna ważna kwestia związana jest z zapewnieniem odpowiednich warunków pracy osobom, które będą na co dzień przebywały w magazynie. Zimą w pomieszczeniu powinno być odpowiednio ciepło, latem zaś nie należy doprowadzać do przegrzania wnętrza. Dlatego konieczne są dobre rozwiązania dotyczące ogrzewania i wentylacji. Jeżeli nie mamy możliwości stworzenia systemu ogrzewania centralnego, warto rozejrzeć się spośród takich opcji jak zastosowanie nagrzewnic. Te bowiem dostępne są w wersji z odprowadzaniem spalin, dzięki czemu mogą być stosowane w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego w przypadku magazynów sprawdzą się znakomicie.

Warto też pamiętać o tym, że funkcjonalność magazynu zależy nie tylko od odpowiedniego wykorzystania przestrzeni poziomej, ale też pionowej – dlatego regały powinny być jak najwyższe, aby dzięki temu przechowywać jak najwięcej towaru. Wiąże się to oczywiście też z wyższą ceną, jednak wówczas mamy pewność, że „nie marnujemy” żadnej przestrzeni w pomieszczeniu. Na ścianach można też mocować półki – dobrze sprawdzą się wtedy, gdy istnieje konieczność posiadania określonych narzędzi „pod ręką”. Wówczas każdy pracownik magazynu będzie wiedział, gdzie ich szukać, gdy tylko będą potrzebne.

Z całą pewnością funkcjonalne wyposażenie magazynu nie jest sprawą prostą, jednak korzystając ze wskazówek stworzonych z myślą o osobach początkujących, z pewnością uda się zaprojektować takie pomieszczenie, w którym przestrzeń jest maksymalnie wykorzystana, a przy tym we wnętrzu panują odpowiednie warunki do pracy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl